.: Autorzy
Strona główna
Aktualności
Historia obozów
Władze zwierzchnie
Obozy zagłady
Obozy koncentracyjne
KL Lublin (Majdanek)
   Obóz
    Założenia i budowa
    Organizacja obozu
    Obsada stanowisk
    FKL
   Podobozy
   Więźniowie
    Oznaczenia
    Funkcyjni
    Samopomoc i konspiracja
   Ucieczki
   Warunki bytowania
   Eksterminacja
   Grabież
   Kalendarium
   Obóz NKWD
   Procesy zbrodniarzy
   Muzeum
   Galeria
   Zdjęcia archiwalne
   Zdjęcia współczesne
Biogramy
Eksperymenty
Dokumenty
Słowniczek obozowy
Filmy
Czytelnia
Autorzy
Linki
Bibliografia
Subskrypcja
Wyróżnienia
Księga gości


"Szycha"
szyszko2@o2.pl
szyszko2(at)o2.pl

wpisując adres mailowy zamiast (at) wpisać @

Administrator - autor strony

Chyba nikomu kto zagościł na mojej stronie nie muszę wyjaśniać czym się interesuję. Oczywiście obozy to nie jedyne moje zainteresowanie ale o innych pisał nie będę bo to się mija z celem, jeśli jakikolwiek cel temu co pisze przyświeca.
Tak więc interesuję się obozami, czym były, jak funkcjonowały, ich historią, rozwojem. W szczególności czas poświęcam Majdankowi. To bodajże od pierwszej w nim wizyt zainteresowałem się tą tematyką, i od tamtego czasu pogłębiam na jego temat wiedzę. Wiele osób pyta mnie czemu się tym interesuję, co ja mogę odpowiedzieć, każdy ma jakieś zainteresowania, moje padło na obozy. To nie wszystko, postawiłem sobie za cel rozpowszechnienie historii Majdanka jak i innych obozów, aby ludzie mogli poznać historię, która może ich samych nie dotyczyła ale na pewno dotyczyła ich rodziców, czy dziadków. Nie można zapominać o tym co tam się działo, pamięć o tych wydarzeniach powinna trwać wiecznie aby w przyszłości nic takiego się nie powtórzyło.
"Los nasz dla was przestrogą"

Niech liczby mówią same za siebie.

8.607.480 - więźniów przeszło przez obozy koncentracyjne i obozy zagłady
7.467.100 - więźniów zamordowano
3.577.000 - Polaków i obywateli polskich poniosło śmierć w obozach

Tak więc naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych miejscach i ich ofiarach. Jednak jak można zauważyć część Polaków nie ma zielonego pojęcia o obozach - no Oświęcim był i tam mordowano Żydów - najczęściej można usłyszeć odpowiedź, ale to nie wszystko. Wielu ludziom obóz kojarzy się z produkcją na szeroką skalę mydła z ludzi, co już jest nonsensem. O mydle nie będę się tu rozpisywał, na jego temat napisała koleżanka Luise na swojej stronie poświęconej Auschwitz, powyższymi przykładami chciałem tylko dać do zrozumienia jak mało Polacy wiedzą o obozach. Jednak o żenującym poziomie wiedzy na ten temat mogą się pochwalić obcokrajowcy, według których były polskie obozy koncentracyjne i polskie obozy zagłady, no i do tego polska załoga obozów - co jest dla nas obrazą.

Nawet za bardzo się nie dziwię, że obcokrajowcy gadają brednie jak Polacy nie są lepsi. Będąc raz na Majdanku kręciłem się jak cień za pewna grupką złożoną z 3 mężczyzn i jednej kobiety - bodajże Angielki. Dochodzą do baraku gdzie znajdują się buty pomordowanych i na pytanie dziewczyny dlaczego ludziom zabierano buty, jeden z mężczyzn bez wahania rzucił po angielsku że zabierali buty aby więźniowie nie uciekli, to nie wszystko za jakiś czas, przy oglądaniu baraków więźniarskich, pada pytanie tym razem mężczyzny - po co ludzi tu trzymali? To pytanie zostało już bez odpowiedzi nikt nie umiał na to odpowiedzieć, a Angielka pewnie nawet nie zrozumiała pytania.

Tak więc co tu dużo mówić Polacy nie znają historii, którą znać powinni. Nie przeprowadzę tu krucjaty i nie nawrócę wszystkich, bo jak wiadomo krucjaty nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, a i ludzi zmusić do poznania historii też nie mogę. Pozostaje mi tylko prowadzić tą stronę dla wszystkich zainteresowanych, chcących poznać historię obozów. Dla nich i dla mnie jest ta strona.


Dziękuję:
Tacie - za to, że potrafił zainteresować mnie historią, oraz za wspólnie spędzone godziny przy filmach o II wojnie światowej.
Mamie - za to, że jest oraz za drukowanie, skanowanie, kserowanie materiałów.
Siostrze - za to, że jest germanistką i pomaga bratu tłumaczyć teksty:)
Kamilowi Gajowniczkowi - za taszczenie moich książek, oraz za skanowanie mi fotografii.
Wojtkowi Cyrankiewiczowi - za teksty w stylu "...znowu te obozy"
Gameboyowi - za udostępnię mi miejsca na serwerze, oraz za pomoc, której już mi udzielił
Państwowemu Muzeum na Majdanku - za zgodę na umieszczenie zdjęć archiwalnych
Archiwistom, absolwentom historii rocznik 2010 - czyli mojej rodzince, za to, że dane mi było was poznać!

Oraz wszystkim tym którzy dobrym słowem napędzają mnie do wytężonej pracy nad stroną.


Agnieszka "Federalna"
federalna@wp.pl
federalna at wp.pl

wpisując adres mailowy zamiast (at) wpisać @

Redaktor - Dział Eksperymenty

Agnieszka Nowak (z domu Fedorowicz) ur. 29.09.1982 r. w Radomiu. W latach 1989-1997 uczęszczała do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Długosza w Radomiu. W następnych latach uczęszczała do Zasadniczej Szkoły Zawodowej (specjalność sprzedawca) a także Liceum Handlowego (technik sprzedawca) w Radomiu. W 2003 r. uzyskała świadectwo dojrzałości a także rozpoczęła studia w radomskim Kolegium Licencjackim Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej na kierunku historia (specjalność nauczycielska). Ukończyła je w roku 2006. W 2008 r. Ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej (specjalność Dziedzictwo kulturowe i historyczne. Edukacja regionalna), broniąc pracę pt. "Eksperymenty medyczne przeprowadzane na kobietach i dzieciach w niemieckich obozach koncentracyjnych". W tym samym czasie ukończyła również specjalizację teatrologiczną na wydziale humanistycznym UMCS.

W latach 2008-2012 ukończyła studia doktoranckie na UMCS uzyskując w 2013 r. stopień doktora nauk humanistycznych. (Temat dysertacji: "Kobieta w niemieckim obozie koncentracyjnym. Studium przetrwania i niezłomności na przykładzie Ravensbrűck").

Między 2010-2011 r. pracowała jako nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie oraz wiedzy o kulturze w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu. Następnie jako opiekun w "Świetlicy Pod Dobrym Aniołem" w tym samym mieście. W roku szkolnym 2012-2013 pracowała na stanowisku nauczyciel przedszkolny w Wiśniewie (gm. Jakubów, powiat Mińsk Mazowiecki). Prowadziła również zajęcia z rytmiki.

Od lat młodzieńczych działała społecznie w ramach Ruchu Światło – Życie, do którego należy od 1996, pełniąc obowiązki animatorki, animatorki muzycznej, moderatorki a także w latach 2009-2012 koordynatorki Diecezjalnych Warsztatów Muzycznych. W 2002 r. przyjęła Krzyż Animatorski.

W czasie studiów należała do Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Humanistycznego UMCS, będąc jednym z jego członków założycielskich. Przez rok piastowała w nim również funkcję członka Komisji Rewizyjnej. Od roku 2006 współedytuje stronę internetową: www.majdanek.com.pl.

W 2013 r. poślubiła specjalistę IT Jarosława Nowaka.

Publikacje:
- Współczesne formy upamiętniania wiedzy o martyrologii Polaków dystryktu lubelskiego w świetle działalności Muzeum Pod Zegarem [w:] Od Westerplatte do Norymbergii. Węzłowe zagadnienia drugiej wojny światowej we współczesnej historiografii, muzealnictwie i edukacji, Stutthof 2009, s. 328-333. - materiały pokonferencyjne

- Ludobójstwo ofiar w niemieckich obozach koncentracyjnych. Próba klasyfikacji, Kultura i Historia nr 17/2010 - czasopismo internetowe

- Skutki eksperymentów medycznych przeprowadzanych na kobietach i dzieciach w niemieckich obozach koncentracyjnych, Annales UMCS, Vol. XV,1 Lublin 2011

- Recenzja: Sprawcy. Dlaczego zwykli ludzie dokonują masowych mordów,Harald Welzer, współpraca Michaela Christ, przełożyła Magdalena Kurkowska Wydawnictwo Naukowe Schola, Warszawa 2010, Kultura i Historia nr 19/2011 - czasopismo internetowe

- Jak się dziś czują „Króliki” z Ravensbrűck?, uniGENDER, 2/2010 1/2011 (6-7) - czasopismo internetowe

- Kobieta w niemieckim obozie koncentracyjnym. Studium przetrwania i niezłomności na przykładzie Ravensbrűck, „Odzyskać z niepamięci” obchody 66. rocznicy wyzwolenia obozu w Ravensbrűck, Kancelaria Senatu, Warszawa 2012, s. 36-42

- Dlaczego przygnębiający temat Ravensbrűck może stać się ciekawy, O tym nie można zapomnieć…Spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrűck. Relacja z przebiegu pilotażu projektu edukacyjnego, Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu 2012, s. 37-38.

- Pamiętajmy o Ravensbrűck, "Rzeczpospolita", nr 84 (8900), 11.04.2011, A16

- - - - - - - - - - - -
<-powrót | w górę

© Copyright Szycha (2004-2015)